Związek Szlachty Polskiej
Oddział w Białymstoku

Szanowni Państwo!

Dnia 26 stycznia 2013 roku (sobota) dla upamiętnienia 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego,
Związek Szlachty Polskiej organizuje w Sali Pompejańskiej Hotelu Europejskiego w Warszawie, 
przy ul. Krakowskie Przedmieście 13, konferencję zatytułowaną:

POWSTANIE STYCZNIOWE - POLAK I JEGO MARZENIA
Losy jednostki na tle wydarzeń powstania 1863 roku


Partnerem konferencji jest Muzeum Niepodległości.

Celem konferencji jest ukazanie historii Powstania Styczniowego przez pryzmat indywidualnych losów wybranych osób z nim związanych.

Podczas konferencji zostaną wygłoszone następujące referaty:

- dr Jolanta Załęczny - Zryw powstańczy 1863 roku próbą realizacji dążeń do wolności (referat wprowadzający w tematykę Powstania Styczniowego),
- Barbara Wachowicz - Sławni i zapomniani bohaterowie Powstania Styczniowego w literaturze, nieznanych dokumentach, tradycji i legendzie,
- Janusz Ramotowski - Wielka Emigracja a Powstanie Styczniowe - na przykładzie losów Józefa Konstantego Ramotowskiego,
- Adam A. Pszczółkowski - Powstańcze obrazki z północnego Mazowsza (losy wybranych powstańców i powstańczych bitew na północnym Mazowszu),
- dr Tomasz Jaszczołt - Wybrane epizody z przebiegu Powstania Styczniowego na Podlasiu (na podstawie relacji Franciszka Biłgorajskiego),
- red. Piotr Szymon Łoś - Powstanie Styczniowe i jego tradycja we wspomnieniach powstańców i ich rodzin,
- dr Łukasz Lubicz-Łapiński - Opór szlachty polskiej przeciwko carskim próbom deklasacji na przykładzie Heroldii.
Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w konferencji. Ma ona charakter otwarty a uczestnictwo w niej nie jest związane z ponoszeniem jakichkolwiek opłat na rzecz organizatorów.
Program konferencji: http://szlachta.org.pl/konferencja/program-konferencji.pdf
Dodatkowe informacje: http://szlachta.org.pl/konferencja


******************************************************************
KOMUNIKAT PO KONFERENCJI
******************************************************************


Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować Państwa, że w dniu 26 stycznia br. z sukcesem odbyła się konferencja "POWSTANIE STYCZNIOWE - POLAK I JEGO MARZENIA. Losy jednostki na tle wydarzeń powstania 1863 roku".

Organizatorem konferencji był Związek Szlachty Polskiej, a partnerami konferencji - Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP.

Miała ona charakter otwarty i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Według naszych wyliczeń w sali konferencyjnej zgromadziło się ok. 170 osób.

W konferencji wziął udział m. in. p. Jan Lityński - doradca Prezydenta RP, który odczytał list od Prezydenta adresowany do uczestników konferencji. Na sali obecni byli również byli Prezydenci miasta stołecznego Warszawy pp. Stanisław Wyganowski oraz Marcin Święcicki, potomkowie powstańców styczniowych, a także Członkowie ZSzP i wiele innych zacnych osób.

Dziękujemy serdecznie naszym prelegentom:
- p. dr Jolancie Załęczny,
- p. Barbarze Wachowicz,
- p. dr Tomaszowi Jaszczołtowi,
- p. Januszowi Ramotowskiemu,
- p. Adamowi Pszczółkowskiemu
- p. red. Piotrowi Szymonowi Łosiowi
bez których społecznego zaangażowania i pracy włożonej w przygotowania do konferencji nigdy nie doszłaby ona do skutku.

Niestety z przyczyn osobistych swój udział w konferencji musiał odwołać zaproszony prelegent p. dr Łukasz Lubicz-Łapiński.

Wyrażamy wdzięczność Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu, Marszałkowi Senatu RP Bogdanowi Borusewiczowi, dr Tadeuszowi Skoczkowi - Dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz dr Wojciechowi Woźniakowi - Dyrektorowi Narodowego Archiwum Cyfrowego za to, że poprzez swoje decyzje i działania przyczynili się do nadania naszej konferencji odpowiedniej rangi oraz rozgłosu.

Dziękujemy również naszym Koleżankom i Kolegom ze Związku Szlachty Polskiej oraz spoza naszego Stowarzyszenia, których społeczne zaangażowanie i profesjonalna rada w okresie planowania i przygotowywania konferencji był koniecznym warunkiem jej dojścia do skutku oraz pomyślnego przebiegu - podziękowania składamy przede wszystkim na ręce pp. Eryki Gizińskiej, Mai Grocholskiej, Moniki Sierpińskiej, Anny Ilcewicz oraz Huberta Massalskiego. Za pomoc w przygotowaniu konferencji dziękujemy również p. Marcie Pietraszek - asystentce Zarządu Głównego ZSzP.

Dziękujemy wszystkim Członkom ZSzP, a przede wszystkim tym spoza Warszawy, którzy poprzez swoją obecność na konferencji byli widocznym znakiem i dowodem na to, że historia, pamięć i szacunek dla przodków nie są dla naszego Związku jedynie pustym hasłem, lecz autentyczną żywą wartością.

Wszystkich Państwa zachęcamy do podzielenie się swoimi wrażeniami z konferencji na stronie konferencji znajdującej się na portalu społecznościowym Facebook zatytułowanej Konferencja POWSTANIE STYCZNIOWE - POLAK I JEGO MARZENIA Losy jednostki na tle wydarzeń powstania 1863 roku 
http://www.facebook.com/events/551722624855843/

Osoby zainteresowane materiałami z konferencji, które w przeciągu najbliższych tygodni ukażą się na CD, prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zarząd Główny ZSzP