Związek Szlachty Polskiej
Oddział w Białymstoku

Zgodnie z tradycją, i w tym roku miał miejsce zlot PTZ. Tym razem gościny udzielił Ciechanowiec, a ściślej pałac hrabiów Starzeńskich znajdujący się w pięknym parku. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Rolnictwa, a w rozległym parku dobrze prowadzony skansen. Przedstawiciele Związku Szlachty Polskiej byli zaproszeni do uczestnictwa w tym zlocie. Natomiast Prezes Oddziału Białostockiego ZSzP, Łukasz Lubicz-Łapiński, był zaproszony do wygłoszenia wykładu na temat drobnej szlachty podlaskiej. Wykład był ciekawy i wzbudził żywe zainteresowanie, a także niekończące się pytania i komentarze zebranych na sali uczestników.
W zlocie uczestniczyła nieliczna (niestety!) reprezentacja Związku Szlachty Polskiej, a cały zlot był udany. Poznaliśmy potomka właścicieli pałacu w Ciechanowcu hrabiego Macieja Starzeńskiego, historię jego rodziny i pałacu a także zwiedziliśmy skansen i sam pałac. W sobotni wieczór ucztom i tańcom nie było końca. Cieszy zaczęta żywsza współpraca miedzy PTZ a ZSzP i oby przyniosła liczne owoce.


Znakomity i życzliwie przyjęty przez uczestników Zlotu wykład pana Łukasza Lubicz Łapińskiego nt. drobnej szlachty podlaskiej.


Reprezentacja Związku Szlachty Polskiej na zlocie Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w pałacu hrabiów Starzeńskich h. Lis w Ciechanowcu (obecnie Muzeum Rolnictwa): pan Łukasz Lubicz Łapiński h. Lubicz, pan Kazimierz Tołwiński h. Ogończyk, pani Iwona Zawisza Chrzanowska z Zawiszów Dowgiałło h. Zadora, pan Zdzisław Wojno h. Ślepowron, pan Kajetan Małachowski h. Gryf, pan Mieczysław Brzozowski h. Korab, pan Rafał Leszczyński h. Awdaniec.

 

<< Powrót