Zdrowie

Choroba zakaźna- mykoplazmoza genitalium

Mykoplazmoza genitalium jest chorobą zakaźną dróg moczowo-płciowych wywoływaną przez jednokomórkowe patogeny z rodziny mykoplazm. Bakterie o mikroskopijnych rozmiarach wnikają w najgłębsze warstwy błon śluzowych organizmu i tam przebywają bez wykazywania właściwości patogennych. Wiele osób nie podejrzewa, że ma infekcyjną mikroflorę, dopóki mykoplazmoza nie zostanie ujawniona podczas badań w przypadku leczenia innych schorzeń.

Jak objawia się choroba zakaźna- mykoplazmoza genitalium?

Siedliskiem mykoplazm są narządy skóry i błon śluzowych narządów moczowo-płciowych, w których patogenna flora wywołuje nieprzyjemne objawy jej życiowej aktywności. W efekcie pod wpływem pewnych czynników, flora pasożytnicza zaczyna niszczyć zdrowe komórki organizmu od wewnątrz, zabijając je.

Mykoplazmoza genitalium objawia się w następujący sposób:

 • Swędzenie i pieczenie w cewce moczowej
 • Podczas oddawania moczu pojawia się ból w narządach płciowych i pachwinie
 • Częste wydzieliny z cewki moczowej
 • Obrzęk narządów płciowych, zaczerwienienie
 • Przy kontakcie seksualnym pojawia się ból w dolnej części pleców, brzucha
 • Krwawe wydzieliny podczas ciężkiego stadium choroby
 • Ból głowy i ogólne złe samopoczucie.

W przypadku braku leczenia objawy choroby mogą ustąpić i objawiać się agresywnie, jeśli w organizmie występuje przewlekły etap procesu chorobowego.

Jakie jest niebezpieczeństwo choroby dla organizmu?

Ignorowanie leczenia mykoplazmozy genitalium wiąże z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi:

 • U mężczyzn mykoplazmoza genitalium grozi procesami zapalnymi cewki moczowej, moszny, pęcherzyków nasiennych, prostaty. Na tle tych chorób dochodzi do zaburzeń funkcji rozrodczych i seksualnych mężczyzn, pojawiają się problemy w relacjach z kobietami, seks staje się rzadki, a następnie całkowicie rozwija się bezpłodność i zaburzenia potencji.
 • U kobiet dochodzi również do uszkodzenia wewnętrznych narządów płciowych i cewki moczowej, pojawiają się problemy z aktywnością seksualną i podczas ciąży.

Mykoplazmoza genitalium jest przenoszona drogą płciową i przenoszona przez komórki krwi, wpływając na wydzieliny narządów płciowych i płynu nasiennego. U obojga partnerów zapalenie narządów moczowo-płciowych prowadzi do bezpłodności i raka.

Przyczyny i czynniki prowokujące mykoplazmozę genitalium

To właśnie te czynniki tworzą optymalne warunki do rozmnażania patogennej mikroflory, zaostrzając procesy zapalne:

 • Przyjmowanie leków. Antybiotyki i hormony steroidowe powodują zmiany mikroflory i poziomu hormonów, co jest odpowiednim środowiskiem dla aktywności infekcji.
 • Zmniejszona odporność. Osłabienie mechanizmów obronnych organizmu otwiera drogę pasożytom do penetracji i rozmnażania się.
 • Choroby przewlekłe. Istniejące bakterie wiążące się z mykoplazmami i pogarszają przebieg choroby, wywołując ostry etap patologii.
 • Seks bez zabezpieczenia. Najbardziej oczywista przyczyna mykoplazmozy genitalium. Otwarta droga do narządów moczowo-płciowych to najszybsza droga mykoplazmozy.

Konsekwencje przewlekłej postaci chorób układu moczowo-płciowego

Mykoplazmoza genitalium jest przyczyną wielu chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Na tle obecności infekcji stan błon śluzowych, komórki narządów są zaburzone, pojawiają się zakłócenia w życiowej aktywności całego organizmu. Gromadząc się w cewce moczowej, infekcja dostaje się do moczowodu, pęcherza, nerek. Rozwija się choroba zapalna odmiedniczkowe zapalenie nerek. W męskim ciele sąsiadujące z gruczołem krokowym narządy moczowe przenoszą infekcję do gruczołu krokowego, rozwija się przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Mykoplazmoza genitalium prowadzi do zapalenia najądrzy.

Metody i schemat leczenia mykoplazmozy genitalium

Szczególną rolę w leczeniu choroby przypisuje się antybiotykom z grupy makrolidów oraz grupie leków przeciwbakteryjnych, ale niezależnie, bez udziału innych grup leków, całkowite pozbycie się infekcji będzie długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Dlatego leki antyseptyczne i przeciwgrzybicze są stosowane, jako kompleksowe leczenie. Zaleca się również przyjmowanie probiotyków w celu złagodzenia skutków ubocznych antybiotyków. Dopuszczalne jest stosowanie tradycyjnych receptur medycyny w połączeniu z głównym leczeniem, ale nie jest to główna metoda leczenia mykoplazmozy.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like