Zdrowie

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja jest sposobem wykrywania raka prostaty, dzięki niej możliwe jest także ocenienie jego złośliwości. Wycinek potrzebny do przeprowadzenia badania pobiera się zazwyczaj poprzez odbytnicę, a lekarz wykonuje biopsję pod kontrolą USG.  Rak prostaty jest dosyć często diagnozowanym nowotworem o złośliwym charakterze. Na początkowej fazie swojego rozwoju nie daje żadnych symptomów. W naszym kraju nowotwór ten wykrywany jest nawet u 20-100 tysięcy mężczyzn.

Przeważnie choroba ta dotyka osób w wieku około 50 lat i często niestety prowadzi do śmierci.  Z tego względu, tak niezwykle istotne są badania profilaktyczne, aby wykryć zmiany chorobowe już na wczesnej fazie rozwoju nowotworu. W trakcie badania per rectum czy badania PSA urolog sprawdzi, czy u mężczyzny są zauważalne jakieś niepokojące zmiany. Jeśli je wykryje, wówczas zleci pacjentowi wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty- na czy polega?

Biopsja stercza jest to zabieg inwazyjny, podczas którego lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Proces ten trwa bardzo krótko, gdyż do 10 minut. W trakcie przeprowadzania biopsji gruboigłowej urolog wprowadza pistolet biopsyjny z igłami poprzez odbyt mężczyzny. To właśnie takim pistoletem pobiera on niezbędny do badania materiał. Biopsja prostaty przeprowadzana jest pod kontrolą tak zwanego USG transrektalnego.

Podczas badania pacjent leży na boku. W przypadku biopsji cienkoigłowej przeprowadza się nakłucie igłą o grubości 1.2 mm w obszarze krocza albo poprzez cewkę moczową. Zazwyczaj specjalista pobiera od paru do parunastu wycinków, po czym bada pobraną próbkę pod mikroskopem. W ten sposób jest on w stanie sprawdzić, czy u pacjenta pojawiły się jakieś zmiany nowotworowe i określić o jakim dokładnie charakterze. Wynik uzyskuje się przeważnie po 3 tygodniach.

Wskazania do wykonania biopsji prostaty

Lekarz kieruje mężczyznę na biopsję stercza, jeśli podczas wcześniejszego badania zostały wykryte pewne niepokojące zmiany. Biopsję prostaty wykonuje się zazwyczaj, jeśli pacjent ma:

  • wcześniejsza biopsja wykazała komórki o nieprawidłowej budowie, pomimo tego nie wykryto komórek nowotworowych
  • nieprawidłowości w badania DRE, jak na przykład niewyczuwalne guzki
  • wcześniejsza biopsja nie wykazała zmian nowotworowych, jednakże uzyskany wynik PSA jest nieprawidłowy
  • podwyższony poziom PSA

Jak przygotować się do biopsji prostaty?

Najważniejsze jest poinformowanie lekarza o przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli mężczyzna ma problem z krzepnięciem krwi albo stosuje preparaty, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi, ma rozrusznik albo zastawkę serca.

W przypadku, kiedy osoba przyjmuje na stałe środki obniżające krzepnięcia krwi, wówczas musi je odstawić na 7 dni przed zabiegiem. Przed planowaną biopsją stercza mężczyzna dostanie przepisany przez lekarza antybiotyk, którego celem jest zniwelowanie prawdopodobieństwa wystąpienia stanu zapalnego prostaty, po biopsji gruczołu krokowego. W dzień badania można spożyć normalny posiłek, zaleca się również wypróżnić. W ciągu 5 dni po zabiegu mężczyzna nie powinien uprawiać intensywnej aktywności fizycznej, jeździć na rowerze i kąpać się w gorącej wodzie.

Biopsja gruczołu krokowego- skutki uboczne

  • krwawienie z cewki moczowej
  • zatrzymanie moczu
  • krwawienie z odbytu
  • zapalenie prostaty

Niekiedy po wykonanym zabiegu mężczyzna zmaga się z bólem kroczu, wówczas należy od razu zgłosić się do lekarza. Rzadko pojawia się także gorączka lub też pacjent nie jest w stanie oddać moczu czy skarży się na silne krwawienie z cewki moczowej albo odbytnicy. Wtedy także należy udać się po pomoc do lekarza. Niewielkie krwawienie nie jest powodem do zmartwień.

Biopsja prostaty- przeciwwskazania

Nie u każdej osoby można przeprowadzić biopsję prostaty. Biopsji prostaty nie wykonuje się u mężczyzn po operacji reseksji odbytniczej albo obecności przetoki okołoodbytniczej. Ponadto przeciwwskazaniem są także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Czy zabieg ten jest bolesny?

Badanie nie jest zbyt komfortowe, aczkolwiek nie wywołuje bólu. Mężczyzna odczuwa delikatne ukłucie w momencie pobierania materiału do badania, natomiast w trakcie zabiegu odczuwa uczucie parcia na stolec oraz ucisk na gruczoł krokowy.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like