Zdrowie

Spermiogram – badanie męskiego nasienia

Bezpłodność to bolączka wielu par na całym świecie. Warto wiedzieć, że zgodnie ze statystykami przyczyny bezpłodności zazwyczaj rozkładają się po połowie. Około 50% przypadków bezpłodności wśród par jest spowodowana dolegliwościami u kobiet, zaś drugie 50% wynika z trudności w organizmie mężczyzny. Podstawowa kwestia, z której należy sobie zdawać sprawę, polega na tym, iż diagnostyka męskiej bezpłodności jest znacznie prostsza i mniej kosztowna.

Aby zdiagnozować kobiecą bezpłodność, trzeba przeprowadzić wiele kosztownych i inwazyjnych zabiegów. Z tego względu, gdy para od minimum 12 miesięcy bezskutecznie stara się o dziecko, w pierwszej kolejności powinna sprawdzić, czy problem nie wynika z niedyspozycji mężczyzny. Oto artykuł, w którym wyjaśniamy, na czym polega badanie męskiego nasienia. 

 

Spermiogram – badanie męskiego nasienia

Niepłodność wśród mężczyzn spowodowana jest przede wszystkim małą liczebnością oraz bardzo złą jakością plemników. Popularnym badaniem, które pozwala na zbadanie męskiego nasienia, jest spermiogram (zamiennie seminogram). Jest to badanie niezwykle proste oraz całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu możliwe jest określenie ilości, szybkości a także ruchliwości plemników. Aby badanie przedstawiało prawdziwe, nie zafałszowane wyniki, mężczyzna musi się do niego optymalnie przygotować.

Spermiogram jest bardzo wnikliwą – mikroskopową oraz makroskopową oceną jakości nasienia u mężczyzny. Pozwala na określenie, jaki jest potencjał płodności u danego pacjenta. Zdecydowanie najczęściej na przeprowadzenie spermiogramu decydują się ci panowie, którzy od dłuższego czasu starali się o dziecko, jednak zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Na spermiogram składa się ocena plemników, posiew nasienia. Specjalista musi sprawdzić, czy mężczyzna nie jest zakażony groźnymi wirusami czy grzybami. 

 

Jak przygotować się do spermiogramu?

W badaniu spermiogramem najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie się pacjenta. Jeżeli mężczyzna nie zastosuje się do wszystkich zaleceń, wynik badania najpewniej będzie niemiarodajny i całkowicie niewiarygodny. Przede wszystkim, przed badaniem mężczyzna przez 5 dni musi zachować pełną wstrzemięźliwość seksualną. Chodzi tu zarówno o seks jak i o masturbację. Jeżeli przerwa od stosunku będzie dłuższa lub krótsza, może to wpłynąć na to, iż wynik okaże się nieprawidłowy.

Poważnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia spermiogramu jest terapia antybiotykami. Zabieg może być wykonany wyłącznie dwa tygodnie po zakończeniu stosowania antybiotykoterapii. Kilka dni przed badaniem należy także całkowicie odstawić alkohol. Specjaliści podkreślają, że w dni poprzedzające badanie należy unikać sytuacji stresowych oraz dobrze się wysypiać. Próbka nasienia potrzebna do spermiogramu jest uzyskiwana poprzez masturbację. Próbka jest pobierana do wcześniej przygotowanego jałowego pojemniczka. Pacjent wpisuje tam datę oraz godzinę pobrania spermy.

Bardzo ważne jest to, aby cały ejakulat trafił do pojemniczka.  Z tego powodu spermiogram jest dosyć krępującym badaniem, gdyż mężczyzna musi masturbować się na miejscu w pobliżu obcych ludzi oraz na zawołanie. Na szczęście, w wielu klinikach są wydzielane specjalne intymne pomieszczenia, dlatego wówczas jest to dla mężczyzn bardziej komfortowe.  Ponadto istnieje możliwość oddania nasienia w domu. Takie rozwiązanie jest dedykowane tym mężczyznom, którzy nie byliby w stanie tego zrobić w takim miejscu jak klinika. W takim przypadku sperma w całości również musi trafić do specjalnego jałowego pojemniczka.

Oddawanie nasienia w warunkach domowych może być jednak kłopotliwe. Chodzi o to, iż próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 30 minut oraz do czasu przyjazdu przechowywać ją w temperaturze 20-37 stopni Celsjusza. Uwaga: niektórzy mężczyźni decydują się na to, aby zamiast masturbacji uprawiać seks w prezerwatywie. To bardzo złe rozwiązanie, gdyż zdecydowana większość prezerwatyw zawiera specjalne środki plemnikobójcze. A to z kolei wpłynie na zafałszowanie wyniku danego badania.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like