Potencja

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ejakulacji

Ejakulacja to określenie dla wytrysku nasienia u mężczyzn z cewki moczowej. W zdecydowanej większości przypadków do ejakulacji dochodzi na skutek odpowiedniej stymulacji seksualnej, na przykład masturbacji lub klasycznego stosunku seksualnego. Najważniejsza dolegliwość, która ma związek z ejakulacją, to przedwczesny wytrysk lub jego całkowity brak. Warto wiedzieć, że istnieje też coś takiego jak ejakulacja u kobiet. Oto pełen pakiet informacji na temat ejakulacji. 

Ejakulacja – podstawowe informacje

Wytrysk, czyli ejakulacja, zazwyczaj jest spowodowany stymulacją seksualną stref erogennych oraz zewnętrznych narządów płciowych. Wytryskowi towarzyszy też orgazm. U mężczyzn osiągnięcie wytrysku składa się zazwyczaj z czterech etapów. Początkowo mężczyzna staje się podniecony na skutek odpowiedniej stymulacji seksualnej. Powoduje to, że jego penis staje się dłuższy i grubszy. Później następuje pobudzenie, którego wynikiem jest utrzymanie erekcji. Po kilku minutach dochodzi do ejakulacji, której zazwyczaj towarzyszy orgazm. Na sam koniec członek ponownie przechodzi w stan spoczynku.

Objawia się to zaniknięciem erekcji. Za wystąpienie ejakulacji odpowiadają nie tylko męskie narządy płciowe, ale również ośrodkowy układ nerwowy. Jest to bowiem zjawisko neurobiologiczne. Bardzo istotną rolę pełni tutaj hormon szczęścia, czyli serotonina. Wytrysk nasienia następuje za sprawą skurczu mięśni gładkich oraz skurczów ciał jamistych. Powoduje to wzrost ciśnienia w środku męskich narządów płciowych, a sperma bez problemu wydostaje się przez cewkę moczową na zewnątrz. Mężczyzna, który czuje zbliżający się wytrysk oraz przemieszczanie się nasienia po penisie, zazwyczaj odczuwa ogromną przyjemność oraz odprężenie.

Ejakulacja bez stymulacji seksualnej – kiedy następuje?

Zdarza się, że ejakulacja może nastąpić bez stymulacji seksualnej. Kiedy? Takie zjawisko dotyczy przede wszystkim bardzo młodych chłopców w wieku dojrzewania. Specjaliści określają to jako polucja. Polega to na tym, że w trakcie snu dochodzi do wytrysku bez wiedzy mężczyzny. Taki sen niekoniecznie musi mieć erotyczny charakter. Jeżeli u mężczyzny wystąpi nocna polucja, to nie powinno to wzbudzić żadnych podejrzeń czy obaw. Ejakulacja bez erekcji to zjawisko fizjologiczne, którego nie trzeba konsultować z żadnym lekarzem. W celu ograniczenia nocnych polucji można zdecydować się na rozpoczęcie współżycia lub masturbację.

Brak ejakulacji – z czego wynika?

Jedna z dolegliwości, która dość często dotyka mężczyzn, to całkowity brak wytrysku. Jest to spowodowane niedrożnością jajowodów, zapaleniem jąder lub znacznie obniżonym poziomem męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu. W niektórych przypadkach brak ejakulacji może też wynikać z różnorakich chorób ogólnoustrojowych. 

U wielu przebadanych mężczyzn brak wytrysku był uwarunkowany chronicznym stresem, brakiem snu oraz przepracowaniem. W sytuacji, gdy brak wytrysku jest zjawiskiem systematycznym, które w ogóle nie znika, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, czyli urologa. Zdiagnozuje on zaistniały problem oraz przedstawi zalecenia dotyczące najlepszych metod leczenia danej przypadłości.

Przedwczesny wytrysk

Bardzo częstą dolegliwością notowaną u mężczyzn jest przedwczesny wytrysk. Zbyt szybka ejakulacja może nastąpić nawet po kilkusekundowej stymulacji penisa. Zdarza się, że mężczyzna nawet nie poczuje momentu, w którym ejakulat wydostał się z cewki moczowej. Przedwczesny wytrysk najczęściej dotyka młodych mężczyzn, którzy od niedawna uprawiają seks. Najważniejsze jest jednak to, iż taka przypadłość znika samoistnie wraz z upływem czasu. Co więcej, przedwczesny wytrysk równie dobrze może spotkać też mężczyzn starszych, którzy przez dłuższy czas zachowywali wstrzemięźliwość seksualną.

Przyczyną mogą być także sytuacje stresowe, zadaniowe podejście do seksu, złe doświadczenia w sferze seksualnej z przeszłości, złe bodźce odruchowe zakodowane przez masturbację, lęk przed ciążą lub zakażeniem chorobą płciową. W takich przypadkach najlepiej jest udać się do lekarza.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like